• BIST 10656.96
  • Altın 2425.455
  • Dolar 32.186
  • Euro 34.8939
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 15 °C

Yüz güzelliği için okunacak dua..

Yüz güzelliği için okunacak dua..
Yüz güzelliği için dua üzerine tafsilatlı bilgiler

Yüz güzelliği için dua Kuran’ın 4 kısa suresi ve Allah’ın güzel isimlerinden 11 esma ila okunan muazzam etkili bir niyazdır. Dua, hem kişinin yüz güzelliğine kavuşmasına vesile olmakta hem de kişiyi vesvese ve ruhsal sıkıntılardan kurtarmaktadır. Bu bakımdan duanın lafızları küçük çaplı bir zikir hükmündedir.

1-20190105192405.jpg

Yüz güzelliği için dua ile inşallah kişi hem manevi yönden arınarak ruhsal kemale erecek hem de yüzünde herkesin fark edeceği nurani bir ışıltı hissedecektir.Bu yazımızda yüz güzelliğinin sözlerine ve duanın usul ve adap ilkelerine dair bilgiler vereceğiz. Hayırlara vesile olmasını temenni ederek maddelerimize geçiyoruz. Yüz güzelliği için dua kaynağını nereden almaktadır? Yüz güzelliği için dua Allah’ın esmalarına ve Kuran’ın kısa surelerine dayanmaktadır. Duada geçen esmalar doğrudan doğruya Allah’ın “güzel ve kusursuz yaratması”na vurgu yapan isimlerdir. Alınan sureler ise Kuran’ın şifa mahiyetindeki kısa sureleridir. Yani içerik olarak dua, kutsi lafızlara dayanmaktadır. Yüz güzelliği için duanın farklı dua kitaplarında farklı biçimleri mevcuttur.

2-989.jpg

Ancak hepsinde ortak nokta esmalara dayanmaları ve Kuran’ın şifa niteliğinden istifade etmeleridir. Yüzyıllardır okunan ve olumlu tesirlerine tanık olunan bu duanın Memlûk versiyonun sözlerini bu yazımızda inşallah sizlere sunacağız. Kuran’da ve hadislerde “güzellik” kavramına nasıl bakılmaktadır? Bir kişinin yüz güzelliği sadece estetik bir durum değildir. Zira güzelliğin pek çok boyutu vardır ve kişinin yaşamını derinden etkileyen yönleri mevcuttur. Güzellik kavramı hem erkek hem de kadın için özgüven ve mutluğun önemli unsurlarından biridir. Bu bakımdan önemsiz bir detay olarak algılanmamalı, konuya hak edilen değer verilmelidir. Kuran- ı Kerim’de Allah’ın yarattığı her şeyi güzel yarattığı ifade edilmiştir. Gerçekten de yüce Allah’ın halketme (yaratma) sıfatı güzellik üzerine kuruludur. Şu ayeti kerime konuyu çok güzel ifade etmektedir:“O yarattığı her şeyi güzel yapmış ve ilk başta insanı çamurdan yaratmıştır.” (Secde-7) Kainatı yaratan Allah, bütün kainatın en güzel en şerefli varlığı olarak insanı yaratmıştır. İnsanlar içinde ise en yüce mertebeye sahip olan kişi hiç şüphesiz

3-726.jpg

İslam Peygamberi Hz. Muhammed’dir. Tin suresinin 4. Ayetinde insanın güzel biçimde yaratıldığına dair şu ifade buyrulmuştur: “Biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır.” (Tîn-4) Başka bir ayette ise güzellik timsali sayılan hurilerden bahsederken “huyu güzel, yüzü güzel kadınlar” ibaresi kullanılmıştır. Hz. Muhammed (sav) de kadının güzelliğinin “bir kadınla evlenilmesinde ölçüt” olabileceğini ifade etmiştir. Yüz güzelliği için duanın sözleri Yüz güzelliği için dua, besmeleyi şerifle başlar. Ardından sırasıyla Duha, İhlas, Kevser ve Nas sureleri okunur. Bu surelerden önce ise 11 adet esma nida (seslenme) biçiminde okunmaktadır. Her sure öncesinde okunan esmalar aynıdır. Yani 11 esma 4 defa okunarak 44 zikir yapılacak bu arada şifa hükmünde de 4 Kuran suresi okunacaktır. Buna göre yüz güzelliği için duanın tam olarak lafızları şöyle olacaktır:

4-454.jpg

“Bismillahirrahmanirrahim” “Ya Rahman, Ya Melik, Ya Kuddüs, Ya Musavvir , Ya Latif, Ya Mucip, Ya Vedud, Ya Hamid, Ya Kadir, Ya Batın, Ya Azim” “Ved duhâ. Vel leyli izâ secâ. Mâ veddeake rabbuke ve mâ kalâ. Ve lel âhıratu hayrun leke minel ûlâ. Ve le sevfe yu’tîke rabbuke fe terdâ. E lem yecidke yetîmen fe âvâ. Ve vecedeke dâllen fe hedâ. Ve vecedeke âilen fe agnâ. Fe emmâl yetîme fe lâ takher. Ve emmâs sâile fe lâ tenher. Ve emmâ bi ni’meti rabbike fe haddis.” “Ya Rahman, Ya Melik, Ya Kuddüs, Ya Musavvir , Ya Latif, Ya Mucip, Ya Vedud, Ya Hamid, Ya Kadir, Ya Batın, Ya Azim” “Kul huvallâhu ehad. Allâhus samed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekun lehu kufuven ehad.” “Ya Rahman, Ya Melik, Ya Kuddüs, Ya Musavvir , Ya Latif, Ya Mucip, Ya Vedud, Ya Hamid, Ya Kadir, Ya Batın, Ya Azim” “İnnâ a’taynâkel kevser. Fe salli li rabbike venhar. İnne şânieke huvel ebter.” “Ya Rahman, Ya Melik, Ya Kuddüs, Ya Musavvir , Ya Latif, Ya Mucip, Ya Vedud, Ya Hamid, Ya Kadir, Ya Batın, Ya Azim” “Kul eûzu bi rabbin nâs. Melikin nâs. İlâhin nâs. Min şerril vesvâsil hannâs. Ellezî yuvesvisu fî sudûrin nâs. Minel cinneti ven nâs.” (Amin)

1-20190105192405.jpg

Duanın sözleri ezberlenemiyorsa yazılı bir metin üzerinden de okunabilir. Bunda bir mahzur yoktur. Yüz güzelliği için dua ederken dikkat edilmesi gereken hususlar Yüz güzelliği için duanın asıl fonksiyonu Allah’ın güzel isimleri ve Kuran sureleri ile kişiyi ruhsal yönden arındırarak yüzüne nur inmesini sağlamaktır. Eski kitaplarda bu duaya “yüze nur indiren dua” denme sebebi de budur. Yoksa ilahi kelamların bulunduğu bu niyaza estetik bir araç gözü ile bakmak doğru değildir. Dua öncesinde mutlaka abdest alınmalıdır. Abdest alarak dua etmek duaya olan icabeti artırır. Ayrıca yüze abdest suyunun değmesi ile yüzün şifa bulduğuna dair de pek çok İslam aliminin beyanları mevcuttur.

2-989.jpg

Yüz güzelliği için duanın en makbul kabul edildiği zaman yatsı namazı sonralarıdır. Kişi bu vakitte sabırla birkaç gün dua ederek gecelerini bereketlendirirse ruhundaki vesveseler sönecek ve yüzünde de inşallah nurani bir güzellik belirecektir.

3-726.jpg

Bu haber toplam 10083 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Şiir Dostları | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.