• BIST 10792.53
  • Altın 2415.055
  • Dolar 32.2003
  • Euro 34.8307
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C

BÜYÜK MÜJDE ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

BÜYÜK MÜJDE ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ
Emekli Olamayanların 1500 TL Alması Çok Basit

İsa Karakaş, ''Emekli olamayanların 1500 TL alması çok basit'' başlıklı yazısında önemli mevzulara değindi.İşte Karakaş'ın yazısı Emeklilik, hanım-erkek her insanın en büyük beklentisi. Ancak SGK’dan emekli olmak için uzun yıllar çalışmak

1-104.jpg

gerekiyor. Ayrıca çalışılan tüm sürelere ilişkin primlerin de SGK hesabına yatması ve yaş şartının yerine getirilmiş olması gerekmektedir.Çalışmadan emekli olmak için ise kendi primlerini isteğe bağlı olarak yatırmak isteyenlerin bugünkü asgari ücret üzerinden hesapladığımızda her ay 649,44 TL olmak üzere 25 yıl prim karşılığı 194.832 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.Sigortasız ve karşılıksız emeklilik Hiç çalışmanız yoksa daha doğrusu SSK, Bağ-Kur yahut Emekli Sandığı priminiz yoksa veya emeklilik için kafi primlerinizin olmaması nedeniyle SGK’dan emekli olamıyorsanız üzülmeyin bunun da yolu var. 65 yaşına gelmiş iseniz kadın-erkek fark etmiyor her 3 ay için devletten karşılıksız 1500 TL almanız çok rahat.Nüfus cüzdanı ile başvurmak yeterli Tamamen karşılıksız olan devletin bu yardımlarından yararlanmak için resmî ikametgâhınızın bulunmuş olduğu il/ilçe sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir istekçe ile T.C. Kimlik numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurmanız yeterli. Başvurunuz üzerine; Türk vatandaşı olmanız ve 65 yaşını doldurup doldurmadığınız, Kendiniz ve eşiniz dikkate alınmak suretiyle fert başına düşen ortalama aylık geliriniz, (asgari ücretin aylık net meblağının 1/3’ünden) 801,5 TL’den az ise, 1. Yaş aylığı bağlanacaktır. Hâlen 3 ayda bir toplu ödeme şeklinde yapılmaktadır. Hâlen 784,64 TL olarak 3 ayda bir yapılan bu ödeme "poşet Kanun"la birlikte 1500 TL olacaktır. Sağlıktan bedava yaralanma imkânı da olacak torba Kanun, hükûmet tarafından verildiğinden çok yakında kanunlaşacaktır. Dolayısıyla emekli olamayan 65 yaşını doldurmuş yurttaşlar aslabir SGK primi dahi ödemeden her 3 ayda bir toplu olarak 1500 TL alma fırsatı yakalamış olacaktır. 3 ayda bir toplu olarak 1500 TL almanın yanı sıra herhangi bir genel sağlık sigortası primi yatırmadan ayrıca SGK’nın sıhhat yardımlarından da yaralanma imkânına kavuşacaklardır.Nüfus cüzdanı ile başvurmak kafi Tamamen karşılıksız olan devletin bu yardımlarından yararlanmak için resmî ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçe toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurmanız yeterli. Başvurunuz üzerine; Türk vatandaşı olmanız ve 65 yaşını doldurup doldurmadığınız, Kendiniz ve eşiniz dikkate alınmak suretiyle birey başına düşen averaj aylık geliriniz, (asgari ücretin aylık net meblağının 1/3’ünden) 801,5 TL’den azca ise, 1. Yaş aylığı bağlanacaktır.

2-360.jpg

Hâlen 3 ayda bir toplu ödeme şeklinde yapılmaktadır. Hâlen 784,64 TL olarak 3 ayda bir meydana getirilen bu ödeme "torba Kanun"la birlikte 1500 TL olacaktır. Sağlıktan bedava faydalanma imkânı da olacak poşet Kanun, hükûmet tarafından verildiğinden çok yakında kanunlaşacaktır. Dolayısıyla emekli olamayan 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar aslabir SGK primi dahi ödemeden her 3 ayda bir toplu olarak 1500 TL alma fırsatı yakalamış olacaktır. 3 ayda bir toplu olarak 1500 TL almanın yanı sıra herhangi bir genel sıhhat sigortası primi yatırmadan ek olarak SGK’nın sağlık yardımlarından da yaralanma imkânına kavuşacaklardır.Nüfus cüzdanı ile başvurmak kafi Tamamen karşılıksız olan devletin bu yardımlarından faydalanmak için resmî ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçe toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir istekçe ile T.C. Kimlik numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurmanız yeterli. Başvurunuz üzerine; Türk vatandaşı olmanız ve 65 yaşını doldurup doldurmadığınız, Kendiniz ve eşiniz dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık geliriniz, (asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden) 801,5 TL’den az ise, 1. Yaş aylığı bağlanacaktır. Hâlen 3 ayda bir toplu ödeme şeklinde yapılmaktadır.

3-181.jpg

Hâlen 784,64 TL olarak 3 ayda bir yapılan bu ödeme "poşet Kanun"la beraber 1500 TL olacaktır. Sağlıktan parasız faydalanma imkânı da olacak poşet Kanun, hükûmet tarafınca verildiğinden çok yakında kanunlaşacaktır. Dolayısıyla emekli olamayan 65 yaşını doldurmuş yurttaşlar aslabir SGK primi dahi ödemeden her 3 ayda bir toplu olarak 1500 TL alma fırsatı yakalamış olacaktır. 3 ayda bir toplu olarak 1500 TL almanın yanı sıra herhangi bir genel sıhhat sigortası primi yatırmadan ayrıca SGK’nın sıhhat yardımlarından da faydalanma imkânına kavuşacaklardır.

Bu haber toplam 14410 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Şiir Dostları | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.